Başarılı bir Web sitesinde olması gerekenler

Web Tasarım Nasıl Yapılır?


Son yıllarda internet kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla her şirket hatta her birey kendine ait bir web sitesi tasarlamanın yoluna girdi. İhtiyaçların karşılanabildiği özel bir web sitesi tasarlanması bazı temel web tasarım programlarının bilinmesi ile mümkün olmakta. Web tasarım programlarını öğrenmeye hiç vaktim yok diyorsanız. Size kurulumu çok kolay olan ve internet üzerinden hazır temalarına ulaşabileceğiniz blog sayfalarını önerebiliriz. Fakat web sitelerinin asli görevleri olan farklılaşma blog sayfalarıyla mümkün olmamaktadır.

Web tasarımına başlanmadan önce ilk olarak tasarlanacak sitenin konusu belirlenmeli ve belirlenecek konu doğrultusunda kullanılacak olan web tasarım programları seçilmelidir.

Web sitesi yapmak zahmetli bir iştir.Pek çok aşaması bulunur.Profesyonel anlamda web sitesi yapmak için gerekli aşamaları ve bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.
Başlangıç olarak bir alan adı (domain) almanız gereklidir.İnternette bu alanda pek çok yerli ve yabancı web sitesi bulunmaktadır.Alan adı alındıktan sonra web sitesini web ortamında yayınlayabilmek için bir hosting almak gerekir.Hosting (barındırma) hizmetii domainin alındığı firmadan ya da başka bir yerden alabilmek mümkündür.Hosting işlemi ve gerekli yönlendirmeler yapıldıktan sonra web yazılım ve tasarım aşamalarına sıra ile geçilir.

Yazılım aşaması yapılacak web sitesinin içeriğine göre değişim göstermektedir.Özellikle e-ticaret siteleri konusunda oldukça özen gösterilmeli, gerek güvenlik gerek kullanılabilik açılarından testlerden geçirilmelidir.Üzerinde satış yapılan sitelerin log dosyalarının da sürekli şekilde tutulması, hem kanunlar açısından hemde yaşanan bir problemi görüp müdahale edilebilmesi açısından önemlidir.Yönetilebilir bir panele sahip siteler için ise paneli kullanacak yani web sitesi ile ilgilenecek kişinin isteklerine göre yapılmalı ve karmaşık bir yapıya sahip olmamalıdır.Yazılımlar ayrıca Seo (Arama motoru optimizasyonu) ya uygun olarak yani fazla kod karmaşasından arındırılmalı, web standartlarına uygun ve güncel kod blokları kullanılmalıdır.

Web tasarımın da ise banner (üst kısım) tasarımı , background (arka plan) tasarımı, body (orta kısım)tasarımı, footer (alt kısım), logo tasarımı, panel tasarımı gibi aşamalar bulunmaktadır.Web tasarımı ziyaretçi odaklı olmalıdır.Web sitesini ziyaret edenlerin içeriklere ve iletişim bilgilerine kolaylıkla erişebilir olması da tasarımının bir parçasıdır.Ziyaretçileri yormayan renkler ve sayfalarda orta boyutlarda imajlar kullanılmalıdır.
Alan adı (Domain Name)

Web tasarımını yapacağınız sitenizin internet üzerinden yayın yapabilmesi için bir alan adı (Domain Name) alınması gerekmektir. Alan adı web sitenizin internet üzerindeki adresidir. İnternet kullanıcıları sitenizi alan adınız sayesinde bulur. Arama motorlarında alan adı vasıtasıyla siteleri indeksler.


Alan Barındırma (Hosting)

Tasarlamış olduğunuz web sitenizi internette yayınlayabilmek için bir sunucu(server) kiralamanız gerekmektedir. Saklama ve yayınlama işlemlerinin tümüne web hosting denilmektedir.


Web Tasarım Süreçleri

Web tasarımına başlamadan önce ilk olarak tasarlanacak olan sitenin hangi amaca hizmet edeceği belirlenmeli ve siteyle ilgili tüm dokumanlar detaylı olarak toplanmalıdır. Web sitelerinde kullanıcılar için en önemli konu hakkımızda bölümüdür bu bölüm olabildiğince detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Web tasarımları genellikle dört ayrı menüden oluşmaktadır. Bu menüler Ana sayfa, Hakkımızda, Referanslar ve İletişim bölümleridir. Eğer bir e- ticaret web sitesi tasarlanmak isteniyorsa ürünler ve ürün kategorileri ile ilgili ayrı bir modül oluşturulmalıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak sizi rakiplerinizden ayırt edecek bir web sitesi oluşturabilmesi için web tasarım programlarından Html Kodlama Dili, Php web programlama, Asp web programlama, Aspx web programlama, Ajax Programlama Dili ve Sql’nin büyük oranda bilinmesi gerekmektedir.


Kodlama Aşaması

Web sitenizin tasarım aşaması tamamlandıktan sonra kodlama aşaması devreye girer. Web sitelerinin kodlamalarının tamamlanması ile kontrol panelinden kategori veya ürün eklenebilir hale gelebilmektedir.

Profesyonel bir web sitesinin karakteristik özellikleri nelerdir ?
Türkiye'de hazırlanan birçok web sitesi profesyonellikten son derece uzak bir yapıda oluşturulmaktadır. Web siteleri, onu kullanacak olan müşterilerin yada ziyaretçilerin beğenisinden öte, web sitesini yaptıracak kuruluşun görsel tatmini doğrultusunda oluşturulmaktadır. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır.

* Profesyonel bir web sitesinin grafik arayüzü, kullanılan renkler, menu ve erişim yapısı, programlama altyapısı, kullanıcıodaklı oluşturulur.

* Esas olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en kısa yolla ulaştırmaktır. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses objeleri, kullanımı zor menuler tercih edilmez.

* Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indekslenebilir yapıda oluşturulur. Bu kullanıcıların sitedeki bilgiye ulaşmasındaki en hızlı yoldur.

* Profesyonel bir web sitesi amacına uygun yapıda hazırlanır. Fonksiyoneldir, gereksiz ve kullanılmayacak öğeler içermez.

* Profesyonel web sitesi özgün yapıdadır. Tasarım ve programcısı kurumun kimliğine özgü tasarım ve yazılımlar üretir. Template olarak adlandırılan hazır grafik şablonlar üzerine oturtulmuş basmakalıp web siteleri profesyonellikten uzak çalışmalardır.

Neden Web Siteniz Olmalı?
*Bir Web sayfası sadece onu incelemek isteyen “hedef kitleye” ulaşır.
*Web sayfaları oluşturmak için tek masrafınız telefon hat ücreti olacaktır.
*Web sayfaları hazırlarken hayal gücünüzü olabilidiğince kullanabilirsiniz.
*Web sayfaları kolayca düzeltilip tekrar yayınlanabilir.
*Sayfalarınız zamanında etkisiyle yeniliklere uğrayacaktır.
*Web sayfalarınız 24 saat boyunca tüm dünyaya açık olacak ve internet kullanıcılarına “etkileşimli” bir hizmet verecektir.
*Web sayfalarını kullanıcıların fikirlerini ve beklentilerini öğrenmek için derleyebilirsiniz.
*Web sayfalarının kaderi diğer medyalar gibi çöp kutusunda sonlanmaz.


PHP NEDİR?
•PHP(Personel Home Page) Kisisel Web Sayfasi
•PHP,ASP gibi server-tarafli dildir.,
•PHP Server tarafindan yorumlanir
•PHP cesitli databaseleri destekler (MySQL, Informix, Oracle, Sybase, Solid, PostgreSQL, Generic ODBC, etc.)
•PHP Acik kaynakli bir dildir(OSS)
•PHP kullanimi ucretsizdir


PHP DOSYASI NEDİR?
•PHP dosyasi, HTML taglari and script icerir
•PHP tarayicilara HTML gorunumlu olarak doner
•PHP “.php”, “.php3″, or “.phtml” uzantilar ile tarif edilir.


MYSQL NEDİR?
•MySQL veritabani saglayicisidir.
•MySQL kucuk ve buyuk uygulamalarin her ikisi icinde uygundur
•MySQL standart SQL i destekler
•MySQL sayilardan olusan bir platforda derlenir
•MySQL kullanimi ucretsizdir
PHP + MySQL
PHP , MySQL ile tam uyumlu bir dildir.farkli isletim sistemlerinde yorumlanabilir(Windows sisteminde olusturulabilir ve Unix sisteminde sunulabilir.


NEDEN PHP KULLANIRIZ?
•PHP farkli platformlarda kullanilabilir(Windows, Linux, Unix, etc.)
•PHP butun serverlara uyumlu haldedir(Apache, IIS, etc.)
•PHP resmi sitesi : www.php.net den ucretsiz olarak yuklenebilir ve kullanilabilir
•PHP ogrenimi kolaydir

Graphicom Twitter Facebook